BCAA – to nejlepší pro svaly!

12.06.2013 11:57

Pokud si nejste jisti, že BCAA vám pomohou k dosažení vašich sportovních cílů, přečtěte si tento článek, proč byste si je měli co nejdříve opatřit.

BCAA – spalovač tuku?

Už jste slyšeli o vlivu BCAA na redukci tuků? Jedna studie, prováděná na zápasnících, ukázala, že ti, kteří při nízkokalorické dietě užívali BCAA, zredukovali prokazatelně více tělesného tuku v oblasti břicha než kontrolní skupina. Přestože se toto zjištění nepodařilo zopakovat u jiné skupiny (diabetici), má se v kulturistice za to, že BCAA v dietě nejen chrání svaly před odbouráváním, ale také podporují redukci tuku.


Posilují mozek

Zdá se, že BCAA mají kladný vliv i na duševní kondici. Jedna studie se sportovci zjistila, že se jejich nálada a mentální funkce zlepšily, když užívali před tréninkem BCAA. Z biochemického hlediska lze tento účinek vysvětlit tím, že BCAA mají schopnost zabránit jiné esenciální aminokyselině tryptofanu, aby postupovala do mozku, kde z ní vzniká serotonin. Ten je zodpovědný na jedné straně za pocit sytosti, na druhé straně za příznaky únavy a lenosti. Protože BCAA podporují všechny mentální funkce, je vhodné je užívat například před zkouškami nebo situacemi, kdy by se měl člověk cítit duševně fit.


Zvyšují výkon

I když se u vytrvalostních sportovců neprokázal pozitivní vliv BCAA na jejich výkon, u nás, kteří holdujeme fitness a kulturistice, se takový vliv považuje za samozřejmý. Protože BCAA fungují jako alternativní zdroj energie pro pracující svaly, můžeme se na ně spoléhat jako na určitou pojistku, aby svaly nevyčerpaly veškeré zásoby glykogenu. Na kulturistech výzkumníci dokázali, že sportovci užívající BCAA měli po tréninku ve svalech nižší hladinu kyseliny mléčné než ti, kteří BCAA nebrali. Protože hromadění kyseliny mléčné (laktátu) ve svalech prozrazuje únavu svalů, je zřejmé, že díky BCAA se svaly méně unaví a více šetří zásobami glykogenu. To umožňuje zvýšit vytrvalostní parametry tréninku a přidat počet opakování.


Posilují imunitu

Protože o větvených aminokyselinách je známo, že stabilizují hladinu glutaminu po tréninku, zdá se, že BCAA posilují také imunitu. Tato domněnka byla prokázána u triatlonistů, kteří brali BCAA během závodů. Hladina glutaminu po závodech byla u nich srovnatelná s hladinou před závody, zatímco u kontrolní skupiny užívající jen placebo, došlo k výraznému poklesu glutaminu a objevily se symptomy snížené imunity.


Bezpečnost

BCAA patří k suplementům, které jsou obecně velmi dobře snášeny (vstřebávány), i když jejich velké dávky dalších aminokyselin do mozku jako např. tryptofanu, což může být někdy i příjemné. U laboratorních krys bylo ukázáno, že vysoké dávky valinu snižují sekreci serotoninu jako reakci na fyzickou námahu. Protože nižší úroveň tryptofanu v mozku ovlivňuje pocity únavy, u jedinců se sklony k depresím může docházet ke stavům náladovosti a úzkosti. Proto by tyto osoby měly vždycky konzultovat užívání BCAA se svým lékařem a pozorně sledovat, zda se u nich popsané poruchy nevyskytují.


Jak se napumpovat leucinem

U leucinu bylo jasně dokázáno, že může mít na člověka anabolický účinek, který závisí na kvalitě stravy a hladině insulinu v těle. Když je v těle nedostatek aminokyselin, jako například při nízkoproteinové dietě, leucin anabolicky nefunguje. Ale u jedinců, kteří konzumují dostatek bílkovin, mohou být dávky 20–50g leucinu při podpoře svalového růstu skutečně účinné. Dosud se považovalo za vědecky prokázané, že syntézu proteinů ve svalech lze stimulovat odpovídajícím stravováním, cvičením a ovlivňováním hladiny insulinu. A právě leucin může hrát zásadní roli v této stimulaci, protože jeho vyšší dávky přímo startují zrychlenou tvorbu bílkovin ve svalu. Leucin je v tomto směru skutečně rychlejší než ostatní aminokyseliny a zdá se, že působí jako pumpa, která žene syntézu bílkovin kupředu.

Přesto není užívání samotného leucinu dostatečně účinné, pokud není vaše stravování komplexní. Bez dostatku dalších aminokyselin a sacharidů, leucin nenastartuje vůbec nic. Může účinkovat výše popsaným mechanismem jen tehdy, když pravidelně cvičíte a dodržujete pravidla vyvážené stravy.

Význam leucinu jako proteinové pumpy se také snižuje, když není dostatečně vysoká hladina insulinu. Tím lze vysvětlit neúspěch při prokazování účinnosti BCAA u diabetiků, i když sportovci s cukrovkou všechna další pravidla dodržovali. Doporučujeme užívat leucin vždy s jídlem, které obsahuje jak dostatek bílkovin, tak sacharidů.

 

Kulturistika jinak