Konopný protein - zdroj kvalitních bílkovin

Na začátku si musíme položit otázku, co je vlastně konopný protein?

Všichni už víme, že konopný olej získáváme lisováním konopných semínek. Následuje ale otázka: Co se dělá ze zbytku konopných semen, ze kterých se již olej vylisoval? Odpověď je velmi jednoduchá: Tento "zbytek" představuje celozrnnou konopnou mouku, která je velmi bohatým zdrojem vitamínů a stopových prvků. Celozrnná konopná mouka se následně proseje, a tak se oddělí hrubé části otrub od jemného konopného prášku, který má vysoký obsah velmi kvalitní bílkoviny - až do 50%. Tento konopný prášek nazýváme Konopný protein.

Konopný protein nám zajistí příjem dokonale využitelné komplexní rostlinné bílkoviny, kterou můžeme plně srovnat s nejkvalitnějšími živočišnými zdroji a zároveň se může pyšnit neuvěřitelnou 90% stravitelností. Za tuto stravitelnost vděčí hlavně dokonale vyváženému poměru všech 8 esenciálních aminokyselin, které umožňují plnohodnotné zabudování proteinů a přitom nezatěžuje ledviny. Konopný protein se může také pochlubit vyjímečným zdrojem vitaminů skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9 - kyselina listová) a stopových prvků jako železo, hořčík, mangan, zinek, fosfor a měď.

Jak jsem již zmínil výše, konopný protein obsahuje rostlinné bílkoviny, které jsou pro lidský organismus nezbytné. A proto je jeho konzumace vhodná pro všechny lidi, zvláště pak pro sportující nebo aktivní či fyzicky pracující lidi. Konopný protein jim efektivně pomůže udržet nebo vybudovat svalovou hmotu i "vyměnit tuk za svaly". Může být rovněž 100% alternativou živočišných, mléčných nebo sójových bílkovin.

Konopný protein je mimořádně vhodný pro různé typy diet na hubnutí nebo nabírání svalové hmoty.

Zařazení konopného proteinu do vašeho jídelníčku je velmi jednoduché. Můžete ho rozmíchat v šejkru s rýžovým nebo ovesným mlékem nebo s ovocnou či zeleninovou šťávou, jakož i umixovat s ovocem nebo zeleninou, přidat do kaší, müsli, omáček a pomazánek. Dokonce s ním můžete i péct, a to přidáním do 20% hmotnosti mouky.

Dospělý člověk by měl denně přijmout cca 1g bílkovin na 1kg hmotnosti, jednorázově však max. do 0,3 g bílkoviny na 1kg hmotnosti. Velkou část proteinů nám pokryje naše strava. Pokud využíváme konopný protein jako doplnění kvalitních bílkovin, postačuje dospělému člověku denní dávka cca 2-4 zarovnané polévkové lžíce (20-40g) proteinového prášku do tekutiny (nebo i do jogurtu, rozmixovat s ovocem atd.). Pokud ho využíváme při tréninku nebo fyzické práci, můžeme užívat 1-2 dávky denně, podle náročnosti činnosti a hmotnosti jedince je možné dávku rozdělit před a po tréninku, nebo užít celou dávku (20-40g) před i po tréninku.

Já používám konopný protein ráno k snídani a po tréninku a ještě si do toho míchám Macu.